• index
  • irjon-nekunk
Vissza a főoldalra
Híres női reformátorunk a legújabb képregényhős
2018. 06. 15.
reformacio2017.hu

„Nekem Lorántffy Zsuzsanna elég rokonszenves embernek tűnik. Ha ezt át tudom adni, ha az olvasó tanul valamit, amit előtte nem tudott, és ha ne adj’ isten még fel is nevet egyszer, én elvégeztem a dolgom” – mesélte Csepella Olivér grafikus. A Nyugat+zombik alkotója a reformáció kezdetének 500. évfordulójára is készített egy képregényt.

A Lorántffy Zsuzsannáról szóló alkotás a Reformáció Emlékbizottság felkérésére készült. „Luther és Kálvin életét már számos könyvben, filmben, animációban és képregényben is feldolgozták, mi azonban mindenképpen magyar reformátort szerettünk volna a főhős szerepében feltüntetni – nyilatkozta Hafenscher Károly, aki a jubileumi programokért felelős bizottság miniszteri biztosa volt. Az evangélikus lelkész hozzátette, választásukkal híres női reformátoraink előtt szeretnék leróni tiszteletüket.

Rákóczi György erdélyi fejedelem felesége, Lorántffy Zsuzsanna (1600 k. – 1660) a 17. század jeles női alakja, aki rendkívül sokat tett a magyar nemzeti kultúra fejlődéséért. Műveltségével kivívta a korabeli gondolkodók elismerését, azt is neki köszönhetjük, hogy Comenius – a korszak legnevesebb pedagógusa – éveken keresztül vendégeskedett a sárospataki gimnáziumban.

Csepella Olivér képregényében szellemes kiszólásokkal tarkítva mutatja be a korabeli gondolkodást, olyan jeles magyar szereplőket felvonultatva, mint Apáczai Csere János – az első magyar enciklopédista –, vagy Rákóczi György erdélyi fejedelem. A szálakat Lorántffy Zsuzsanna alakja és intézkedései fűzik össze, háttérben a reformáció hatásának helyenként humoros megjelenítésével. Mint mondta, olyan történetbe akarta helyezni a női főhőst, ahol megmutatkozik, hogy mindkét Rákóczi Györgynél – férjénél és fiánál is – haladóbb gondolkodó volt.

Lapozzon bele a képregénybe!

„Az a célom, hogy megőrizzem a hitelességet, csak nem történelmi szempontból, hanem a mese dramaturgiai és képi szabályait tekintve” – foglalta össze az alkotó, aki képregényében olyan történelmi jelentőségű városokba kalauzol el minket, mint Sárospatak, illetve Gyulafehérvár.

Forrás: reformacio2017.hu