• index
  • irjon-nekunk
Vissza a főoldalra
Ifjú reformátusok
2017. 12. 12.
Farkas Zsuzsanna

„Az ide járó diákok a második gyülekezetem. Nekik is rengeteg kérdésük van a hitről és a mindennapokról, szükségük van a vezetésre” – gyülekezeti riportsorozatunk idei utolsó állomása a Nagydobronyi Református Líceum volt, ahol egy rendhagyó és lelkes református közösséget ismerhettünk meg.

Kárpátalján négy helyszínen, Nagyberegben, Nagydobronyban, Técsőn és Tivadarfalván működik református líceum, mindegyik helyszínen más típusú oktatás folyik. Bár a nagydobronyi iskolában a tanítás háromnegyed nyolckor kezdődik, a tanulók nem tűnnek fáradtnak, pingpongoznak és beszélgetnek a termek előtt.

Hasonló örömmel vezet körbe minket Gál Erika igazgatónő, aki először arról beszél, hogy az épületet a magyar kormány támogatásával és az egyházkerület koordinálásával épp átépítik és felújítják. A munkálatok 2016 májusában kezdődtek, ennek ellenére szeptember 1-jén a tanítás már az új épületben indulhatott el, reménység szerint jövő tavaszra a teljes felújítással elkészülnek.

A régi épület 1905 óta iskolaként működik, azóta – beruházások hiányában – nem esett át komolyabb átalakításon, a romos épület a megnövekedett létszám miatt szűkössé vált, kevés volt az osztálytermek száma és szaktantermeket sem tudtak kialakítani. Azonban mára a líceum igazi, modern oktatási intézménnyé válhatott, az igazgatónő azt is elmeséli, az építkezés során még az épületen lévő gólyafészkeket is sértetlenül hagyták a kisgólyák kirepüléséig.

Nehéz évek

A Nagydobronyi Református Líceumot Szabó Dániel, egykori tiszáninneni főgondok és Horkay László kárpátaljai nyugalazott püspök alapították. Huszonkét évvel ezelőtt tizennyolc tanárral és huszonhat diákkal indult az oktatás, épületek híján a tanulók családoknál laktak, majd a város régi óvodájában alakították ki a kollégiumot. A következő két évben adományokból megvehették a későbbi leány- és fiúkollégium épületeit is.

Bár a gimnáziumban a kezdetektől tanulnak ukrán anyanyelvű gyerekek is, az ukrán állam mégis megszüntette 2010-ben egy kormányrendelet értelmében a magánintézmények támogatását. Hét éve úgy indult el az oktatás szeptemberben, hogy a tanárok önkéntesen vállalták a munkát, miközben nem tudták, mikor kapnak újra fizetést. „Zán Fábián Sándor püspök úr megköszönte a tanévnyitón, hogy nem mentünk el, de úgy éreztük, nem is tehetnénk máshogy” – fogalmaz Gál Erika. Három hónap telt el így, míg a magyar állam végül felvette a líceumokat a nemzeti jelentőségű intézmények listájára és a Kárpátaljai Református Egyház Jótékonysági Alapítványán keresztül minden anyagi forrást biztosítanak számukra. „Sokkal nyugodtabban nézünk így a jövőre. Ha az ukrán állam lenne a fenntartónk, kérdéses lenne, hogy áhítatokat tarthatnánk-e egyáltalán. Ma már tudjuk, hogy Isten előre rendezte így” – teszi hozzá Gál Erika.

Azonban az iskola működését folyamatosan megnehezítik a kijevi döntések, a diákok számára komoly kihívást jelent a helyi egyetemi felvételihez szükséges független tesztelés, melyen a magyar ajkú gyerekektől ugyanolyan színtű ukrán nyelvtudást kérnek, mint az ukrán ajkúaktól. A vezetőség egyelőre nem tudja, hogy a szeptemberben elfogadott oktatási törvény vonatkozik-e az intézményre, de csalódottak a tervezet miatt. „Az, hogy diákjaink az anyanyelvükön tanulhatnak, stabil alapokat ad nekik. Ha mindent ukrán nyelven kérnek tőlük számon, az olyan bizonytalanságot jelenthet, ami generációkat is tönkretehet” – mutat rá az igazgatónő.

Igazi tartás

A gimnáziumban több mint hétszáz diák végzett az évek során, a jelenlegi tizenhat tanítóból öten maguk is itt érettségiztek. Ebben az évben százhúszan tanulnak az intézményben 14-16(14-30) fős osztályokban. 2014 óta felvételiztetnek nyolcadik osztályba is, a következő cél, hogy már ötödiktől a líceumban tanulhassanak a gyerekek.

A líceum tanulói közül sok lelkipásztor került ki, ez annak is köszönhető, hogy komoly hangsúlyt fektetnek a lelki feltöltődésre. Bár nem jelentkezési feltétel, hogy valaki református legyen, a szülők a beiratkozáskor elfogadják gyermekük református oktatását is. „Próbáljuk a gyerekeinket Istenhez vezetni, mert ez olyan tartást ad, amitől nem érzik magukat elveszettnek, amikor kikerülnek a világba” – fogalmaz Gál Erika.

Azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy Istenre figyelve végül mindig megoldódnak a gondok: „Úgy érzem, Isten áldása van a munkánkon. Ha szükségünk van valamire, a református gyülekezetek összefognak és segítenek. Sok segítséget kapunk az anyaországi gyülekezetektől, akik a nehéz sorsú gyerekek támogatását is felvállalják” Emiatt azt is megtanítják, mennyire fontos az adakozás: ha megmarad étel, azt maguk a diákok viszik el a helyi időseknek és szolgálnak is a helyi idősek otthonában, ahol beszélgetnek is a bentlakókkal. Emellett szorosan együttműködnek a nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthonnal, ahova a tanulók felváltva járnak át segíteni a földekre, ezért hálából a megtermelt zöldségből kap az intézmény télire.

Valódi válaszokat adni

„Fontos, hogy vezetőként nem szabad a magunk esze után mennünk, minden döntésünkben igyekszünk figyelembe venni a Biblia szavát – legyen szó akár felújításról, akár szigorról. Ebben nagy segítséget jelent az alapítónk, Horkay László és a lelkész-igazgató” – foglalja össze Gál Erika.

Azt már Kacsó Gázától, a líceum hitéletért felelős lelkész-igazgatójától tudjuk meg, hogy hétfőn ,szerdán és pénteken reggelente tartanak áhítatokat, kedden és csütörtökön pedig istentiszteleti alkalmakon vesznek részt a helyi gyülekezetben. A programokban segítséget nyújt Horkay László nyugalmazott püspök, a kollégium tiszteletbeli igazgatója, aki a 40 fős HIT ének-zenekart is vezeti. „A diákok segítőkészek és érdeklődők, vannak ifióráink is, melyeket az idősebbek tartanak, ezeken komoly témákról beszélgetünk, igyekszünk valódi válaszokat adni” – mutat rá a lelkész-igazgató.

Mint mondja, a tanulókat sok lelki téma foglalkoztatja, közülük többen a teológiára szeretnének jelentkezni, hogy egy napon lelkipásztorok lehessenek. „Az ide járó diákok a második gyülekezetem. Nekik is rengeteg kérdésük van a hitről és a mindennapokról, szükségük van a vezetésre – teszi hozzá Kacsó Géza. Bár 2012 óta a szomszédos település, Bátyú lelkésze is, még így sem érzi tehernek a gimnáziumi teendőket, hálás azért, hogy a diákok között is szolgálhat és a megújulásnak is részese lehet: „Nagy áldás és nagy felelősség, hogy a felújítás idején lehetünk itt vezetők, ugyan sokszor nehéz a munka, de ez már a jövő generációinak szól."

Lelki útmutatás

A lelkész-igazgató szerint a kamaszok számára fontosak azok az események, ahol feltehetik kérdéseiket és közösségben is lehetnek. Ezért októberben például olyan csendeshétvégét szerveztek, melyet azok a lelkészek tartottak, akik korábban a líceumba jártak. Kacsó Géza számára sokat jelentett, hogy október 31. hiába esett az őszi szünetre, a diákok közül ötvenen döntöttek úgy, hogy szeretnének részt venni az Papp László Budapest Sportarénában tartott rendezvényen.

A tanulók már készülnek a december 22-én kezdődő téli szünetre, 2014 óta hagyomány a líceumban a közös karácsonyi vacsora, amit idén a szünet előtti este tartanak. Ezen minden dolgozó és diák együtt ünnepel, a diákok karácsonyi műsorral készülnek, a kitűnő diákokat megjutalmazzuk, de minden gyermek kap ajándékot: Bibliát, könyveket, gyümölcsöt. „Büszkék vagyunk a diákjainkra, jó látni, ahogy az évek során összetartó közösséggé formálódnak – teszi hozzá Kacsó Géza. – Az a célunk, hogy segítsünk nekik olyan református felnőttekké válni, akik büszkén vállalják hitüket és gyökereiket.”

Farkas Zsuzsanna, fotó: Bach Máté; Facebook/ Nagydobronyi Református Líceum

Riportsorozatunk 2018-ban folytatódik.

Sorozatunk korábbi részei:

Kitartó reformátusok
Hagyományőrző reformátusok 
Öntudatos reformátusok
Fáradhatatlan reformátusok
Megújuló reformátusok
Összetartó reformátusok
Makacs reformátusok
Ragaszkodó reformátusok
Befogadó reformátusok
Szorgalmas reformátusok
Elkötelezett reformátusok